Oprawa sceniczna eventu – jak zachwycić gości?

Oprawa sceniczna eventu – jak zachwycić gości?

Przywiązywanie wagi do elementów scenografii jeszcze kilka lat temu nie było aż tak istotne. Ostatnimi czasy na postrzeganie eventów zarówno ze strony klienta, jak i uczestnika ogromny wpływ ma dobór odpowiedniej oprawy wizualnej. Nie wystarczy wybrać jedynie dogodnego miejsca, czy otoczenia, potrzeba o wiele więcej scenograficznych udogodnień, aby zapewnić sukces wydarzenia. Aranżacja musi przykuwać uwagę i jak najbardziej uatrakcyjnić uczestnictwo w danej imprezie. Jak więc zadbać o to, aby jak najlepiej dostosować ją do potrzeb gości oraz organizatorów?

Jak dopasować odpowiednią aranżację?

Dzięki odpowiednio zaplanowanej i wykreowanej oprawie scenicznej możliwe jest nawiązanie prawidłowej komunikacji pomiędzy sceną, a odbiorcą. Często energia i charyzma występujących nie wystarcza, aby dostatecznie przyciągnąć uwagę publiki. Właśnie tutaj, dużą rolę odgrywa właściwa scenografia eventowa. Odpowiednie dostosowanie jej do potrzeb widowni okazuje się sporym wyzwaniem. Przede wszystkim, w zależności od rodzaju wydarzenia (konferencja, koncert, impreza tematyczna itp.) trzeba zacząć od wykreowania koncepcji scenograficznej. Po zapoznaniu się z tematem i rodzajem imprezy, należy wybrać odpowiednie miejsce. Wtedy można przystąpić do rozszerzenia i korygowania konceptu. Trzeba dokładnie przeanalizować kto jest organizatorem, a kto odbiorcą, przemyśleć ich wymagania i dążyć do maksymalnego zaspokojenia ich potrzeb. Ważnym aspektem jest też rozpatrzenie celu i rangi organizowanego wydarzenia, aby odpowiednio dopasować szatę graficzną.

Planowanie materiałów graficznych

Powinno być oparte na ścisłej współpracy pomiędzy scenografem, a ekipą techniczną. Aby dostosować do siebie wszystkie niezbędne elementy i stworzyć spójną całość, należy stworzyć scenariusz. Przy planowaniu należy uwzględnić także wszystkie możliwości multimedialne wydarzenia, aby maksymalnie przykuć uwagę uczestników, zachowując przy tym równowagę ze standardowymi grafikami. Nie zapominajmy także o ewentualnych reklamach sponsorskich, aby umiejscowić je w sposób ściśle współgrający z resztą kompozycji.

Co zalicza się do oprawy scenicznej?

Oprawa sceniczna to jednak nie tylko statyczne, czy multimedialne efekty wizualne. W jej skład wchodzą oczywiście jeszcze oświetlenie, nagłośnienie i wszystkie inne elementy wyposażenia dodatkowego (w zależności od charakteru imprezy). Znając już wszystkie potrzeby do zaspokojenia, należy brać pod uwagę również rozmieszczenie i odpowiednie zgranie w całość powyższych komponentów. Niedbale usytuowany sprzęt lub nieadekwatne oświetlenie będą znacznie wpływały na jakość całej aranżacji i mogą bardzo zakłócić jej pożądany odbiór.

Jak widać, odpowiednie przygotowanie oprawy scenograficznej wydarzenia wymaga ogromu pracy, przemyśleń i przygotowań. Zaspokojenie potrzeb jego uczestników jest dużym wyzwaniem i wiąże się z koniecznością dokładnej analizy ich oczekiwań, które nie zawsze są jasno określone. Należy dopilnować wszystkich najmniejszych szczegółów, aby zachwycić gości, a wydarzenie zyskało pozytywny odbiór.