Escape room – wciągająca gra integracyjna

Escape room – wciągająca gra integracyjna

Escape room to gra polegająca na opuszczeniu pokoju zagadek. Zyskuje ona w Polsce popularność, ponieważ doskonale integruje, dostarcza adrenaliny oraz mnóstwa frajdy. Escape room to świetny pomysł na event firmowy. Bardzo dobrze sprawdzi się jako gra integracyjna. Jeśli zastanawia Cię na czym dokładnie ona polega albo szukasz pomysłu na event, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Escape room – na czym polega ta gra?

Zabawa w escape roomie przebiega następująco: w pomieszczeniu pełnym rozmaitych zagadek i łamigłówek zamknięci zostają uczestnicy. Ich celem jest rozwiązanie zadań, które ma prowadzić do znalezienia wyjścia, a tym samym – zakończenia gry. Rozgrywka w escape roomie zazwyczaj trwa ok. 60 minut, chociaż zdarzają się bardziej angażujące pomieszczenia, które wymagają nieco więcej czasu. Klimat pomieszczenia może przypominać scenę z horroru, realia popularnych filmów SF, wydarzeń historycznych czy bestsellerowych serii książkowych – wszystko zależy od gustu i potrzeb graczy, których drużyna liczy zazwyczaj około czterech lub więcej.

Jak powstały escape roomy?

Geneza escape roomów związana jest z grami komputerowymi, w których bardzo często trzeba uciekać z zamkniętych pomieszczeń i wykonywać określone misje. Przyszedł jednak moment, kiedy koncepcja ze świata wirtualnego znalazła odwzorowanie w rzeczywistości. Pierwszy escape room zrobili Japończycy w 2007 roku. W ślad za nimi poszli Węgrzy, którzy jako pierwsi w Europie pokusili się o tę formę rozrywki w 2012, a dwa lata po nich Polacy. Warto dodać, że rodacy są 4 na świecie, jeśli chodzi o escape roomy. Wyprzedzają ich USA, Rosja i Chiny.

Escape roomy mają wiele zalet czy walorów rozrywkowych. Jednym z głównych atutów jest wykorzystanie ich jako gry integracyjnej dla członków zespołu firmy. Są oni zmobilizowani do współpracy polegającej na skutecznej komunikacji przy rozwiązywaniu zagadek, aby osiągnąć wspólny cel: wydostanie się z pomieszczenia. Dzięki temu pracownicy lepiej się poznają, zaczynają dostrzegać swoje mocne i słabe strony, uzupełniają się umiejętnościami, a także świetnie się bawią, co przekłada się na ich działanie w firmie. Osoby stają się wydajniejsze, doskonale się porozumiewają, a to z kolei owocuje dużo lepszym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa na rynku. Warto więc inwestować w tego typu rozrywki nie tylko ze względów towarzyskich, dobrze wpływających na atmosferę, ale i ekonomicznych.

Escape room dostarczy wiele radości, wspólnych wspomnień, a także sprawdzi się jako gra integracyjna. Wybierając się do niego, warto ze sobą zabrać dobry humor, obudzić kreatywność i nastawić się na niesamowitą zabawę. Ponadto rewelacyjnie integruje nawet najbardziej nieśmiałych członków zespołu. Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem gry obsługa poinformuje o zasadach bezpieczeństwa, lokalizacji dróg ewakuacyjnych czy awaryjnym otwarciem drzwi. Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć udanej zabawy!