Event Manager – jak wygląda jego praca?

Event Manager – jak wygląda jego praca?

Pracę event managera traktuje się jako miłe i ciekawe zajęcie, które mógłby wykonywać praktycznie każdy – czy na pewno? Nie bezpodstawnie w najnowszym rankingu z 2017 r. najbardziej stresujących zawodów, który co rok publikuje serwis pracy Career Cast, zawód event managera zajmuje 6 pozycję! Praca nie należy do nudnych, ale na pewno jest bardzo odpowiedzialna.

Przygotowanie

To jeden z najważniejszych elementów pracy event managera. By zorganizować wydarzenie, należy zgrać ze sobą pracę bardzo wielu ludzi i co najważniejsze koordynować ich działania. Trzeba wykazywać umiejętności organizacyjne, które pozwolą zsynchronizować jednoczesną pracę wielu osób.

Wiedza przede wszystkim

Praca z ludźmi wymaga sporej wiedzy na poruszane z nimi tematy. Tyczy się to zarówno klientów, którzy są przedstawicielami różnorodnych branż, ale także osób tworzących dany event. Trzeba być dobrym technicznym, ekonomistą, prawnikiem, artystyczną duszą i wykazać się wiedzą z wielu innych obszarów, by móc stworzyć wydarzenie zgodne z oczekiwaniami klienta, odbywające się w terminie oraz mieszczące w ustalonym budżecie.

Wszechstronność

Event manager powinien wykazywać się kreatywnością i umiejętnością sprawnego reagowania na zmienne sytuacje. Za udane wydarzenie odpowiada liczna grupa, jednak największa odpowiedzialność spoczywa właśnie na koordynującym. Musi on mieć nie tylko spójną wizję całości, która odpowiadać będzie wymaganiom zleceniodawcy – kreatywność to również radzenie sobie z nieprzewidzianymi problemami, które przy organizacji wydarzeń na pewno się pojawią.

Dyspozycyjność

Osoby będące na tym stanowisku powinny zapomnieć o uregulowanym czasie pracy. Jeśli ktoś oczekuje pełnej stabilizacji, to nie powinien zastanawiać się nad wykonywaniem tego właśnie zawodu. Event manager zasypywany jest wieloma wiadomościami mailowymi i telefonami od różnych osób – jedni z nich będą opowiadać o czymś ze stoickim spokojem, podczas gdy inni wyładują swoją złość z powodu nieoczekiwanych niespodzianek. To właśnie one przyczyniają się do konieczności dłuższego zostawania w pracy, toteż warto by osoba na tym stanowisku była bardzo odporna na stres.

Empatia

Event menagerowie mają do czynienia z wieloma różnymi charakterami oraz osobowościami. Warto więc, aby wykazywali się umiejętnością dostosowania do rozmówcy, ponieważ należy mówić jego językiem oraz wiedzieć w jaki sposób z nim rozmawiać, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Co więcej powinno się być stanowczym, co będzie przydatne podczas koordynowania pracy wielu osób.

Zawód ten przynosi wiele satysfakcji, jednak droga do radości z owocu własnej pracy jest bardzo długa i na pewno nie należy do prostych. Zdecydowana większość przedstawicieli branży spełnia się zawodowo, ale twierdzi, że nie każdy czułby się dobrze na takim stanowisku. Wiele firm docenia pracę event managerów, gdyż świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że samodzielnie nie byłyby w stanie dopracować eventów tak szczegółowo jak specjaliście w tej dziedzinie.