Zima eventom niestraszna

Zima eventom niestraszna

Zimowe miesiące to wyjątkowy czas w roku, rozpoczyna go grudzień i okres świątecznych przygotowań. Następnie pojawia się huczny sylwester, rozpoczynający czterotygodniowy karnawał. Styczeń natomiast to doskonały moment na eventy w górach, które cieszą się zwykle ogromną sympatią turystów. Należy jednak pamiętać o tym, że śnieg i mróz mogą generować liczne niebezpieczeństwa. W jaki sposób zabezpiecza się takie wydarzenia?

Sporty zimowe

Amatorów sportów zimowych nie brakuje. Dla wielu osób narciarstwo i łyżwiarstwo to świetne pomysły na spędzanie czasu. Niezależnie od tego czy uczestnicy potrafią już jeździć czy są kompletnie zieloni, możesz zabrać ich na stok lub lód, pamiętaj tylko o kilku istotnych elementach bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że czuwać będzie nad wszystkim profesjonalny instruktor, pomoże on stawiać pierwsze kroki amatorom i dopracować technikę bardziej doświadczonym osobom. Mimo odpowiedniego specjalisty wypadki mogą się zdarzyć, dlatego przed zabraniem grupy w konkretne miejsce należy ustalić czy na stoku znajduje się punkt medyczny, zwykle ośrodki narciarskie zapewniają taką opiekę w cenie karnetu. Nie znajdziesz jej natomiast zwykle na lodowiskach, zwłaszcza sezonowych miejskich, warto wówczas zorganizować ratownika medycznego.

Podczas wyjazdu należy koniecznie uprzedzić uczestników wyjazdu, aby nie zjeżdżali z tras przygotowanych przez ratrak, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie. Spacery po górskich szlakach to piękne doświadczenie, niezapomniane widoki oraz świetna okazja do robienia zdjęć. Pamiętaj jednak, by nigdy nie chodzić po nieoznaczonych ścieżkach i nie wychodzić nocą. Ściśle przestrzegaj zasad, rekomendowanych przez GOPR. Ratownicy górscy szczególnie przestrzegają przed nieodpowiednio dostosowanym do otoczenia obuwiem.

Bezpieczna zabawa

Karnawał to czas wzmożonej zabawy, na większości imprez nie brakuje alkoholu i fajerwerków, które razem potrafią stwarzać duże niebezpieczeństwo. Do ich odpalenia trzeba wyznacz osoby, które są specjalistami w tym temacie i będą robić to w odpowiedzialny sposób. Powinno się pamiętać wyznaczeniu miejsca przeznaczonego do oglądania pokazu i zabezpieczeniu go, by nikomu nie stała się krzywda. Jeżeli pojawiają się takie atrakcje to oczywiście zabawa lub jej część, odbywa się głównie na zewnątrz. Po jej zakończeniu uczestnicy będą chcieli położyć się komfortowych, a przede wszystkim ciepłych pomieszczeniach, aby wcześniejsze wychłodzenie nie poskutkowało licznymi chorobami.

Kuligi i piesze wycieczki

Kulig zawsze stanowi świetną atrakcję dla dzieci i dorosłych. Kiedy organizowany jest dla większej grupy powinno zwrócić się szczególną uwagę na miejsce, w którym się odbywa, a także na sprzęt jaki zostanie w tym celu wykorzystany. Można wybrać ośnieżoną łąkę z daleka od głównych dróg. Najlepszym pomysłem będzie wynajęcie dużych sań, ciągniętych przez konia. Stanowi to zdecydowanie bezpieczniejszy sposób niż samochód, a dodatkowo tworzy zdecydowanie lepszy klimat. Zarówno podczas kuligu, jak i pieszych wycieczek nie zapominaj o małych elementach odblaskowych w zimowy wieczór, kiedy szybko zapada zmrok taki blask na szosie może uratować życie.

Zima sprzyja organizowaniu górskich eventów. Niezależnie od tego czy zechcesz zwrócić się w stronę bardziej aktywną z wyjściem na stok czy lodowisko lub postawisz na bardziej statyczne imprezy np. u podnóża Tatr, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu wydarzenia, którym mogą zająć się profesjonaliści biorący poprawkę na pogodę, która w tych rejonach lubi się zmieniać, starający się jak najwięcej przewidzieć i którzy zawsze trzymają rękę na pulsie.