Team building podstawą dobrej firmy

Team building podstawą dobrej firmy

Budowanie zgranego zespołu jest możliwe na różne sposoby. Team building to wyzwanie dla wielu osób na wyższych stanowiskach np. kierowniczych czy zarządzających zasobami ludzkimi. Przyjmuje wiele postaci – integracja może odbywać się zarówno wewnątrz firmy podczas jej tak zwanego codziennego funkcjonowania, ale również na zewnątrz na różnorodnych dodatkowych eventach. Dlaczego warto postawić na team building? Bo daje wiele korzyści całej organizacji!

Zgrany zespół to najistotniejszy punkt sprawnego i efektywnego działania firmy. Pozytywna atmosfera podczas współpracy sprawia, że pracownicy czerpią satysfakcję z przynależności do organizacji, ufają sobie, czują się bezpiecznie, potrafią dzielić się wieloma zadaniami i łatwiej pokonują trudności.

Jak stworzyć zgrany zespół?

Jak już wspomnieliśmy, elementy team buildingu można wprowadzać na co dzień wewnątrz firmy. Może to być zorganizowanie przestrzeni na wspólne spożywanie lunchu w trakcie przerwy lub przygotowanie tzw. play roomu, czyli pokoju rozrywek, w którym pracownicy mogą wspólnie spędzać czas wolny od obowiązków. Są przedsiębiorstwa, starające się choć raz w miesiącu organizować nieco luźniejszy dzień, w trakcie którego organizowane są wspólne szkolenia rozwijające i kształtujące cały zespół. Warto też okazjonalnie zaangażować pracowników w działania charytatywne w ramach CSR całej organizacji, np. świąteczną zbiórkę dla potrzebujących.

Popularniejszymi i przede wszystkim jeszcze bardziej integrującymi pracowników działaniami są różnego rodzaju eventy, czyli spotkania “po godzinach”. Poza wigilią firmową czy różnego typu tanecznymi imprezami, można w dzisiejszych czasach wybierać z całego spektrum zabaw integracyjnych, które będą dla pracowników wspaniałą zabawą.

Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny tryb życia, warto zorganizować integrację właśnie o charakterze sportowym. Dobrym pomysłem są krótkie wyjazdy połączone ze wspólnym uprawianiem sportów wodnych, takie jak spływ kajakowy, rejsy żaglówkami czy nawet nurkowanie.

Innym sposobem budowania ducha zespołu są wszelkie zabawy survivalowe lub te kojarzone z treningiem wojskowym. Może to być między innymi ekstremalny bieg, paintball lub integracja na poligonie.

Ciekawą alternatywą dla wyjazdów poza miasto są coraz popularniejsze escape roomy czy gry miejskie, które dają możliwość zabawy w grupę detektywów i pozwalają określić zachowania poszczególnych osób w sytuacjach ekstremalnych (np. podczas zamknięcia w pokoju, z którego cały zespół musi się wydostać).

Organizację wydarzeń innych niż klasyczna impreza firmowa warto powierzyć event managerowi, który na podstawie szczegółów dotyczących wielkości zespołu i celów, jakie integracja ma osiągnąć, dobierze jej najlepszą formę. Dzięki temu między pracownikami zmniejszy się dystans, a przy tym będą bawić się doskonale!