Impreza wigilijna – jak ją zorganizować?

Impreza wigilijna – jak ją zorganizować?

Firmowa impreza wigilijna to bez dwóch zdań perfekcyjny moment na spotkanie się pracodawcy z pracownikami w innej atmosferze, a co za tym idzie, zacieśnienie relacji panujących w tej zbiorowości. Aby jednak event został zapamiętany, należy odpowiednio go zorganizować.

Organizacja imprezy wigilijnej

Podstawowymi, a zarazem najważniejszymi aspektami uwzględnionymi podczas organizacji firmowej imprezy wigilijnej powinien być odpowiedni dobór zarówno czasu, jak i miejsca. Datę należy dostosować przede wszystkim do dyspozycyjności pracowników, stąd raczej warto planować przyjęcie około drugiego tygodnia grudnia lub nawet na początku stycznia. Jeżeli chodzi o lokal, dobrze uwzględnić wtedy rodzaj grupy pracowniczej, czyli jej wielkość, ale także, w przypadku dużych korporacji można wziąć pod uwagę zatrudnionych obcokrajowców, wplatając podczas imprezy tradycje zagraniczne. Zaproszenia natomiast należy wystosować tydzień lub dwa tygodnie przed eventem i oczywiście powinno się w nich podać istotne informacje, jak data, miejsce, ewentualne wskazówki dojazdu oraz możliwą wzmiankę o motywie tegorocznych obchodów. W niektórych firmach warto rozważyć zaproszenie rodziny pracowników bądź dzieci, co spowoduje, że każdy będzie czuł się swobodniej. Dobrze, aby menu zawierało dania tradycyjne, typowo wigilijne, zatem adekwatne do przyczyny spotkania, choć nie ma przeciwwskazań w delikatnych urozmaiceniach jadłospisu. Wiedza o zatrudnionych osobach będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej wymaga od pracodawcy dodatkowego doboru odpowiednich dań. Prezenty natomiast powinny być dopasowane do pracowników albo wiązać się na przykład z celami charytatywnymi, jak wspólna zbiórka na Szlachetną Paczkę lub dla schroniska dla zwierząt.

Event wigilijny

Mimo, że wigilia to święto wywodzące się z tradycji chrześcijańskiej, warto, aby uroczystości firmowe ograniczały aspekty religijne, w celu poszanowania pracowników innej wiary. Ze względu na świąteczny charakter imprezy, w czasie jej trwania nie powinny stale pojawiać się rozmowy dotyczące codziennej pracy, gdyż event to idealna okazja na bliższe poznanie się pracodawcy z pracownikami, a także umilenie kontaktów, które na co dzień przecież łączy jedynie atmosfera firmowa. W przypadku, gdy grupa zatrudnionych jest młoda, możemy rozważyć chociażby imprezę taneczną po spotkaniu przy stole wigilijnym. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem tych obchodów i jak nastawieni są na taką możliwość nasi pracownicy.

Impreza wigilijna to zdecydowanie wyjątkowy okres w roku dla firm, a zarazem perfekcyjna szansa na zacieśnienie więzów społecznych w grupie pracowniczej i wspólne spędzenie miłych chwil. Odpowiedni plan takich obchodów, a także dopasowanie rodzaju imprezy do zatrudnionych z pewnością zachęcą do integracji oraz pozostawią miłe wspomnienia.