Co składa się w cenę eventu?

Co składa się w cenę eventu?

Na cenę eventu składa się wiele zmiennych czynników. Często szukając agencji, która zajmie się organizacją naszego wydarzenia, chcielibyśmy od razu poznać jej cennik. Jednak kosztorys każdej imprezy wykonywany jest indywidualnie, z branymi pod uwagę wymaganiami Klientów. 

 Rodzaj wydarzenia, a jego cena

Duży wpływ na koszt wydarzenia ma jego charakter oraz cel. Inaczej będą wyglądały ceny eventów promocyjnych zorganizowanych w otwartej dla każdego przestrzeni, jak park czy galeria handlowa. Odmienna, co nie znaczy, że niższa, będzie stawka za zamkniętą imprezę dla docelowej grupy naszych kontrahentów. Duży wpływ ma także podejmowana przez nas tematyka. W zależności od charakteru eventu trzeba pamiętać o atrakcjach dla gości oraz ewentualnej scenografii. Ważny jest także cel organizacji wydarzenia – jeśli towarzyszyć ma mu wzrost sprzedaży, trzeba zainwestować pieniądze w rzeczy, które zachęcą Klienta do zainteresowania się naszą marką, jak próbki produktów czy atrakcyjne gadżety. Odmiennie będzie plasowała się cena wydarzenia o charakterze społecznym, którego celem jest zwrócenie uwagi na jakiś problem lub wpłynięcie na postawy określonej grupy, co nie ma mieć wpływu bezpośrednio na zyski, lecz wpisuje się w wartości naszej marki.

Co składa się na koszt eventu

Na cenę eventu nie składają się tylko pieniądze związane z organizacją imprezy. Jednym z elementów budżetu są overheady, z których pokrywane są z nich wszystkie koszty funkcjonowania agencji. Obliczane są one na różne sposoby i są gwarancją finansowania wydatków operacyjnych firmy eventowej. Kolejną składową jest marża, czyli zysk z realizacji imprezy. Środki te zazwyczaj są inwestowane w rozwój, a ich wysokość może być różna w zależności od trudności organizowanego wydarzenia i jego skali.

Składowe kosztów realizacji eventu

Tutaj przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę miejsce, gdzie odbędzie się wydarzenie. Koszty wynajmu sali wahają się w zależności od jej standardu. Nie możemy także zapomnieć o zapleczu technicznym, będącym w niektórych miejscach dostępnym, jednak często sami musimy zadbać o takie kwestie jak nagłośnienie czy rzutniki. Podczas naszej imprezy istotny jest catering. Koszty będą znacznie wyższe jeśli zdecydujemy się na ciepłe posiłki, niż gdybyśmy poprzestali na samych przekąskach. Tak czy tak, należy doliczyć tutaj koszt wykwalifikowanej obsługi. Niezwykle ważną kwestią, szczególnie przy okazji eventów otwartych dla każdego, są hostessy, będące jako twarz naszej firmy oraz będące łącznikiem pomiędzy konsumentem, a firmą. Coraz popularniejsze jest także wynajęcie profesjonalnego konferansjera, który poprowadzi naszą imprezę.

Na koszt imprezy ma wpływ bardzo wiele czynników, które nie sposób zawrzeć je w uniwersalny cennik. Każdy chce, aby jego event był wyjątkowy, różnił się od pozostałych oraz przyniósł określone korzyści, dlatego wszystkie sytuacje wymagają indywidualnego podejścia.