Impreza firmowa – co wolno, a co nie?

Impreza firmowa – co wolno, a co nie?

Elegancki bal, mniej formalne coctail party, integracyjny wyjazd czy piknik rodzinny – to tylko niektóre z rodzajów imprez firmowych, a każdy wymaga nie tylko innego stroju, ale też sposobu zachowania. Dziś poradzimy, co wolno, a czego lepiej unikać na każdej imprezie firmowej.

Savoir vivre

Wyjście ze współpracownikami, bez względu na formę, różni się od imprezy w gronie najbliższych przyjaciół. Jeśli nie masz żadnego szczególnie poważnego powodu, zawsze powinieneś uczestniczyć w spotkaniu firmowym. Twoja nieobecność może być źle postrzegana przez kolegów z pracy i przełożonych. Liczne grono osób zastanawia się, czy na imprezę firmową iść z osobą towarzyszącą. Taka informacja przeważnie zawarta jest w zaproszeniu, ale większość eventów odbywa się tylko w gronie pracowników firmy.

Kiedy już planujesz wyjście, pamiętaj o schludnym stroju, dopasowanym do charakteru eventu. Generalna zasada ubioru na imprezy firmowe brzmi: klasycznie, prosto i z umiarem. Dotyczy to zarówno Pań, jak i Panów.

Bardzo ważne jest także, by także nie jeść i nie pić zbyt dużo, tyczy się to zwłaszcza alkoholi. Lepiej zjeść wcześniej lekki posiłek, by nie czuć głodu i nie rzucać się na wszystko, co znajdzie się na stołach czy w bufecie.

Pamiętaj, że firmowe wyjście to idealna okazja do integracji i tworzenia dobrych relacji ze współpracownikami. Rozmawiaj, nie trzymaj się na uboczu – to moment, kiedy możesz pokazać się z najlepszej strony.

Czego unikać na imprezie firmowej?

Zdarza się, że okazję do nawiązywania relacji i integracji ktoś traktuje zbyt dosłownie i zaczyna nadmiernie spoufalać się z szefem lub innymi współpracownikami. Po spożyciu alkoholu niektórzy współpracownicy pozwalają sobie też na flirty. Zbytni luz w rozmowach, poklepywanie po ramieniu czy nadmierne przytulanie się zawsze jest bardzo źle odbierane.

Podobnie jest z rozmowami na szczególnie drażliwe tematy, takie jak polityka, pieniądze czy religia. Podczas imprez firmowych zazwyczaj rozmawia się o pracy i o sprawach prywatnych czy społecznych. By nie narazić się na kłótnie wywołane różnicą zdań, lepiej unikać tematów kontrowersyjnych.

Dużym problemem eventów integracyjnych jest nadmierne spożycie alkoholu. Zdecydowanie lepiej wypić 1-2 kieliszki wina i zachować pełnię formy. Nie przekraczaj tej granicy, by nie zrobić czegoś nieodpowiedniego lub nie powiedzieć zbyt dużo.

Pamiętaj, że impreza firmowa to zawsze spotkanie zawodowe – należy trzymać klasę i umiar, bez względu na to, czy mowa o stroju, spożyciu alkoholu i jedzenia czy nawiązywaniu relacji.