Firmowa wigilia – jak ją zorganizować?

Firmowa wigilia – jak ją zorganizować?

Celem organizacji wigilii firmowej powinno być przede wszystkim przyjemne spędzenie czasu i integracja w miłej atmosferze. Coraz bardziej popularne staje się już nie tylko planowanie świątecznego spotkania w biurze, lecz głównie wynajmowanie miejsc w restauracjach, a nawet klubach. Jak zorganizować wigilię firmową, aby była ona dostosowana do wielkości przedsiębiorstwa i spełniła oczekiwania pracowników?

Organizacja wigilii firmowej

Udana wigilia w przedsiębiorstwie wymaga odpowiedniego zaplanowania, a jej szczegóły nie mogą być ustalane na ostatnią chwilę. Aby przygotować dla swoich pracowników wyjątkową i przyjemną uroczystość, warto już w listopadzie zainteresować się ofertą proponowaną przez restauracje, czy zajmujące się kompletną organizacją imprez firmy eventowe. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego stylu oprawy lub programu świątecznego spotkania, trzeba zainteresować się opiniami samych pracowników i zapytać, jaki charakter firmowej wigilii będzie im najbardziej odpowiadał. Następnie, konieczne jest określenie maksymalnego budżetu przeznaczonego na wszystkie elementy spotkania (uzależnionego od wielkości firmy) oraz znalezienie miejsca i wyznaczenie daty imprezy. Wcześniejsza rezerwacja pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu, a także upewni nas, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Wigilia ze współpracownikami

Istotą każdej wigilii firmowej powinno być spędzenie czasu w sympatycznym gronie, zapomnienie o codziennych, zawodowych obowiązkach i rozwinięcie relacji pomiędzy pracownikami z różnych działów przedsiębiorstwa. Dobrze zorganizowane spotkanie może pozytywnie wpłynąć na poprawę dotychczasowej atmosfery lub zażegnać dawne konflikty. Jeśli wigilia jest organizowana wieczorem, po zakończeniu oficjalnego czasu pracy, warto wybrać termin odpowiadający większości i w żadnym wypadku nie zmuszać niezdecydowanych. Ponadto, w zaproszeniach powinno się umieścić informacje dotyczące ewentualnego przyjścia z osobami towarzyszącymi oraz wskazówek o wyborze stosownego stroju. Do właściciela firmy należy również rozstrzygnięcie tematu świątecznych prezentów. Spośród neutralnych podarunków, od kilku lat sporą popularnością cieszą się uniwersalne karty prezentowe, słodycze, czy też eleganckie pióra i kalendarze. W niewielkich przedsiębiorstwach można także postawić na sprawdzoną wymianę prezentową, dodatkowo integrującą zespół. Świetne rozwiązanie stanowi również wspólna pomoc potrzebującym i przekazywanie zebranych darów organizacjom charytatywnym.

Pomysły na wigilię firmową

Po zebraniu opinii pracowników i przyjrzeniu się ofercie firm eventowych, właściciel przedsiębiorstwa ma możliwość wyboru wielu scenariuszy organizacji świątecznej imprezy. Do najchętniej powtarzanych, sprawdzonych pomysłów należą między innymi:

  • tradycyjne spotkanie przy stole – proste w przygotowaniu, a zarazem neutralne rozwiązanie, idealne dla firm, w których pracownicy różnią się od siebie wiekiem. Można je zorganizować w dowolnej restauracji (przystosowanej do obsługi określonej liczby osób) i dopasować menu do preferencji zespołu.
  • Mikołajki z udziałem dzieci – doskonałe rozwiązanie dla firm zatrudniających pracowników posiadających własne pociechy. To ciekawa forma integracji, zwłaszcza dla przedsiębiorstw ceniących rodzinę jako naczelną wartość. Oprócz poczęstunku, tego typu spotkania warto uzupełnić o warsztaty plastyczne lub wybrać miejsce z placem zabaw.
  • Christmas Party – mniej konwencjonalny sposób zastąpienia wigilii pracowniczej, świetny dla firm tworzonych głównie przez młode osoby.  Zamiast typowego siedzenia przy wspólnym stole, event tego typu skupia się przede wszystkim na wspólnej, tanecznej zabawie w świątecznym klimacie.

Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować firmową wigilię, przyjrzyj się ofertom restauracji, animatorów oraz przedsiębiorstw zajmujących się kompleksową obsługą eventów. Przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca i charakteru świątecznego spotkania, porozmawiaj ze swoimi pracownikami. W szale przygotowań nie należy zapominać o tym, że kluczowym celem firmowej wigilii ma być wspólne spotkanie, rozmowa i radość z nadchodzących świąt.