Stand – up coraz popularniejszym eventem?

Stand – up coraz popularniejszym eventem?

Stand-up staje się coraz popularniejszą formą publicznych wystąpień w celach rozrywkowych. Młodsze pokolenia rezygnują z kabaretów na rzecz indywidualnych wystąpień poruszających problemy życia codziennego. W polskiej społeczności jednak znajdą się zdecydowani zwolennicy tego rodzaju wystąpień, którzy poznali stand-up na przykład dzięki kanałowi Comedy Central oraz przeciwnicy, preferujący tradycyjną formę komedii, wciąż realizowaną na deskach otwartych teatrów. Zobacz, dlaczego stand-up jest coraz popularniejszy na całym świecie.

Co to właściwie jest stand-up?

Wystąpienia typu stand-up wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, a od wielu lat znane są także w Wielkiej Brytanii. W Polsce są porównywane do tradycyjnych kabaretów, z którymi już dorosłe dzisiaj pokolenia miały styczność od dzieciństwa. Stand-up jednak nie do końca jest typowym kabaretem – przybiera formę monologu, oczywiście o charakterze komediowym. Nie są w nim istotne rekwizyty, a na scenie znajduje się tylko komik i mikrofon, zaś kluczową wartością jest bezpośredni kontakt z publicznością. Podstawą stand-up’u jest wolność, dzięki której komik może mówić co chce i w jaki sposób chce. Z roku na rok przybywa początkujących standuperów, jednak tylko nieliczni zyskują rozpoznawalność.

Dlaczego stand-up?

Stand-up oprócz niekonwencjonalnej formy wystąpienia, ma za zadanie pobudzić publiczność do refleksji nad problemami dzisiejszego świata, bardzo często są to tematy tabu bez ograniczeń i bez cenzury, o których rzadko kto odważy się rozmawiać. Bardzo ważna jest charyzma standupera podczas występu, która zachęci ludzi do aktywnego słuchania. Należy pamiętać, że głównym celem artysty jest rozbawienie oglądających, a nie stworzenie scenografii i kostiumów, które będą dopasowane do repertuaru. Żaden występ nie jest taki sam, ponieważ bardzo często komicy polegają na spontaniczności.

Jak zorganizować standupera?

Zorganizowanie standupera na imprezę jest bardzo proste, można skontaktować się poprzez stronę internetową lub za pomocą firmy eventowej, która już współpracuje z wybranymi komikami. Kwoty za wynajęcie artysty są zróżnicowane, najczęściej wynoszą od tysiąca wzwyż, jednak można je negocjować, biorąc pod uwagę koszty dodatkowe za sprzęt techniczny czy wynajem lokalu. Zazwyczaj koszt za występ na imprezie jest wyższy niż za występ biletowany w pubie czy teatrze. Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze standupera na imprezę jest zwrócenie uwagi na występującą w jego repertuarze niestosowną tematykę. Należy dobrze poznać grupę odbiorców, która będzie wśród publiczności, aby odpowiednio dobrać tematykę poruszaną na stand-upie. Jeśli istnieje możliwość, warto zapoznać się z komikiem i porozmawiać wcześniej o poruszanych przez niego problemach.

Stand-up to wschodząca w Polsce forma komedii, która opiera się na monologu z elementami dialogu z publicznością, stanowiącego ciekawą formę rozrywki dla oglądających, jednak nie oznacza to wcale, że niektóre repertuary nie pobudzają do głębszej refleksji. Komik powinien przede wszystkim charakteryzować się oryginalnym poczuciem humoru, który łączy w sobie dystans, absurd i samokrytykę. Występ standuperski może być doskonałą rozrywką na imprezę firmową, aczkolwiek najlepiej na początku zapoznać się z monologami artysty i dostosować je do publiczności.