Komu powierzyć prowadzenie eventu?

Komu powierzyć prowadzenie eventu?

Event to forma rozrywki, dlatego trzeba zadbać o to, by goście podczas niego mogli się odprężyć nawet wtedy, gdy wydarzenie dotyczy ich spraw związanych z pracą. W tym może pomóc zdolny i kompetentny konferansjer, który zadba o wprowadzenie odpowiedniego nastroju i realizację planów przebiegu wydarzenia ustalonych podczas jego organizowania. Jakie powinien mieć umiejętności?

Charyzma

Pierwszą, a jednocześnie najistotniejszą cechą dobrego konferansjera jest charyzma. Osoba zajmująca się prowadzeniem eventu powinna robić to w sposób interesujący, który przyciągnie odbiorców i wywoła u nich pozytywne wrażenia, a być może nawet zaangażuje w pewne działania, jeśli tylko zostało to zaplanowane wcześniej w scenariuszu. Taka osoba nie może uwidaczniać stresu – musi mieć pewny, sympatyczny głos, który porwie za sobą tłumy.

Humorystyczność

Jak wspomniano we wstępie, nierozłącznym elementem udanego eventu jest wywołanie uśmiechu na twarzach zaproszonych gości. To zadanie w dużej mierze należy do konferansjera, który musi mieć poczucie humoru i posiadać umiejętność rozbawienia ludzi z różnych branż oraz środowisk. Wszystko co mówi powinno być jednak wyważone, dostosowane do wydarzenia i przede wszystkim… skuteczne. Jeśli osoba prowadząca będzie potrafiła rozluźnić atmosferę, to pozytywne opinie na temat wydarzenia będą spływać z każdej strony.

Profesjonalizm

Tak istotne zadanie warto powierzyć komuś, kto ma w tym doświadczenie. Eventowy konferansjer musi być pewien tego co robi i wykazywać się określonymi kwalifikacjami wpływającymi na odbiór całego wydarzenia. Nie bez znaczenia jest także konieczność dopasowania się do danej tematyki. Inaczej będzie wyglądać praca takiej osoby na poważnej gali otwarcia lub jubileuszu oraz tego, który będzie miał poprowadzić konferencję czy szkolenie. Niezwykle istotne jest doskonałe przygotowanie takiej osoby zarówno w kwestii merytorycznej, jak i humorystycznej, co na pewno zostanie docenione przez całe grono przybyłych gości. Najlepiej będzie więc zapoznać się ze specjalizacjami danego mówcy, ponieważ ci zwykle w swoich ofertach wymieniają na jakich rodzajach imprez czują się najlepiej, a także udać się wcześniej na wydarzenie prowadzone właśnie przez niego. Przy jednych eventach można zatrudnić kogoś specjalizującego się w komercji, podczas gdy wydarzenia dla dzieci i prosprzedażowe będą wymagały od takiej osoby zupełnie innych umiejętności – należy więc samemu przekonać się czy dany mówca je posiada.

Elastyczność

Zdarzają się takie wydarzenia, na których wręcz wymagana jest nagła zmiana scenariusza spowodowana np. spóźnieniem prelegenta czy innej ważnej osoby. Nierzadko występuje też konieczność dostosowania się do usterek technicznych, takich jak problemy z nagłośnieniem, mikrofonem czy multimediami. W konferansjerze, który prowadził już dziesiątki lub setki takich wydarzeń nie wywoła to najmniejszego przerażenia, a przynajmniej nie w taki sposób, by zauważyli je uczestnicy spotkania. Z uśmiechem na ustach wykona swoją pracę nawet wtedy, gdy ta zostanie zakłócona przez nieprzewidziane czynniki, a nieświadomi widzowie potraktują dobrą improwizację jako część scenariusza. Elastyczność jest bardzo ważną umiejętnością, gdyż rzadko zdarza się, że wszystko przebiega dokładnie zgodnie z planem, tak jakbyśmy tego chcieli.

Konferansjer kiedyś i dziś

Dawniej w świecie konferansjerki liczyła się przede wszystkim klasa i elegancja. Dziś są niemniej ważne, ale u specjalistów z tej branży bardziej cenni się umiejętność zaskoczenia i rozbawienia publiczności. Uosobieniem szyku jest wciąż chętnie zapraszana w tej roli Grażyna Torbicka, jednak obecnie to znany z ciętego języka i cennych uwag Maciej Stuhr jest teraz najbardziej rozchwytywanym konferansjerem. Osoby rozpoznawalne w biznesie to m.in. Adela Warać, a także Tomasz Śliwiński.

Dobry konferansjer to połowa – a może i trochę więcej – sukcesu eventu. Odpowiednio przygotowana osoba z wystarczająco długim doświadczeniem w branży, zapewni uczestnikom udaną zabawę, a organizatorom pochwały płynące od zaproszonych gości. Ważne, by podczas wydarzeń, na których przewiduje się obecność konferansjera, wybrać odpowiedniego człowieka na to stanowisko – proces decyzyjny ułatwią profesjonalne agencje eventowe, które znają branżę i pomogą w wyłonieniu właściwej osoby.