Jak nie utopić eventu fatalną fotorelacją?

Jak nie utopić eventu fatalną fotorelacją?

Event, na przykład firmowy, to doskonała okazja do tego, aby się pokazać i przyciągnąć uwagę fotoreporterów. To również świetny moment dla tych, którzy stoją po drugiej stronie obiektywu – mają oni szansę na zrobienie bardzo dobrego materiału. Wielkie plany mogą jednak skończyć się porażką i fatalnymi zdjęciami. Jak więc nie zepsuć eventu fatalną fotorelacją?

Nie każdy musi być profesjonalistą

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób robi zdjęcia, najczęściej używając do tego telefonów komórkowych. Oczywiście takie fotografie są niższej jakości niż te zrobione lustrzanką z dobrym obiektywem – wciąż mogą mieć jednak wartość. Dobrze pamiętać, że nie każdy musi być profesjonalistą, aby zrobić wspaniałe zdjęcie. Wystarczy zastosować się do kilku prostych trików. To samo dotyczy osób pozujących – tak naprawdę mało kto jest profesjonalnym modelem lub aktorem z ułożonymi przez stylistów włosami i dobraną kreacją. Mimo to nadal może wyglądać oszałamiająco!

Rola fotografa

Aparat zawsze przy sobie

Podstawową zasadą jest to, aby zawsze mieć aparat w gotowości do zrobienia zdjęcia. Nigdy bowiem nie wiadomo, co się wydarzy – możesz na przykład mieć niepowtarzalną okazję do zrobienia zdjęcia z bliska jakiejś ważnej osobistości, a zwykle czas, który będziesz mieć to zaledwie kilka sekund – trzeba zatem działać szybko. Dobrze jest zawczasu pomyśleć o dobrych ustawieniach sprzętu, a także zabraniu zapasowej baterii, ponieważ przy bardzo intensywnym użytkowaniu może się ona prędko rozładować.

Ważna kwestia – ogniskowa

Niezwykle istotnym ustawieniem aparatu jest długa ogniskowa – dzięki niej nie trzeba podchodzić zbyt blisko, aby dokładnie uchwycić interesujący obiekt. Takie działanie pozwoli na uniknięcie przepychania się pomiędzy gośćmi.

Mniej flasha

Flash może okazać się nieoceniony zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest bardzo mało światła, jednak nie należy z nim przesadzać. Po pierwsze jego nieumiejętne użycie może sprawić, że zdjęcia będą wyglądały nienaturalnie. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że zarówno dźwięk, jak i światło migawki mogą być rozpraszające dla prelegentów lub gości konferencji.

Rozglądaj się i bądź kreatywny

Kluczowy jest również zmysł reporterski – trzeba się rozglądać i wyszukiwać efektownych momentów. Rób oryginalne kadry, bądź tam, gdzie panuje ruch. Postaraj się także, aby osoby, które fotografujesz były pokazywane w korzystnych sytuacjach, dobrym świetle i z ładnym wyrazem twarzy. Wówczas one także będą zadowolone z Twojego reportażu i chętnie podzielą się zdjęciami z innymi.

Jak dobrze wypaść na zdjęciach?

Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że nie wszystko może zrobić fotograf i czasami kiepskie zdjęcia są winą niedociągnięć ze strony osób pojawiających się na evencie. O czym należy pamiętać?

Kwestia makijażu i ubioru

Dress code to absolutnie najważniejsza kwestia. Najczęściej na zaproszeniach pojawia się informacja, czy na event należy przyjść w strojach eleganckich, a może smart casual. Należy wybrać takie ubranie, które będzie pasowało do danego stylu – to najprostsza metoda, aby uniknąć kompromitacji i nie czuć się nieswojo. Nie należy również przesadzać z makijażem – źle dobrany podkład czy niedoskonałości skóry – wszystko to będzie widoczne na zdjęciach z dużą ilością flasha. Trzeba także unikać bardzo ciemnych szminek i cieni – takie mocne akcenty wyostrzają rysy i postarzają twarz. Właśnie dlatego warto zrobić sobie makijaż próbny oraz zdjęcie z dużym flashem, a następnie sprawdzić, jak się na nim wygląda.

Mimika twarzy

Nie bez znaczenia jest również mimika. Jeśli widzisz, że w Twoją stronę jest skierowany obiektyw aparatu, skup się na tym, by dobrze wypaść na zdjęciu. Przede wszystkim opuść brodę i postaraj się szerzej otworzyć oczy – być może w rzeczywistości wygląda to nieco nienaturalnie, natomiast na zdjęciu prezentuje się naprawdę oszałamiająco. Pomyśl także o czymś zabawnym – naturalny uśmiech sprawdza się najlepiej i sprawia, że twarz zyskuje promienny wygląd. Możesz poćwiczyć w domu swoje miny i sprawdzić, jak wyglądasz najlepiej.

Gra ciała

Ostatnią, aczkolwiek nie mniej ważną kwestią jest odpowiednia poza. Nawet gdy nie widać fotografa, należy pamiętać, że może być w pobliżu, dlatego najlepiej jest starać się utrzymywać prawidłową postawę ciała i kontrolować swoje zachowanie. W przypadku pozowanych zdjęć jest nieco łatwiej – istnieje kilka sztuczek na poprawienie swojego wyglądu. Zwykle fotografie dodają paru kilogramów, dlatego jeśli chcesz wyglądać szczupło, najlepiej pozuj stojąc delikatnie bokiem, poza tym można również w piękny sposób podkreślić talię, wystarczy położyć na niej ręce.

Powodzenie fotorelacji zależy od dwóch stron – czujnego oka fotoreporterów oraz odpowiedniego wyglądu zgromadzonych gości. Każdemu powinno zależeć na tym, aby dobrze się spisać, dlatego warto zastosować kilka prostych trików w praktyce.